Wyszukiwarka obiektów
Typ obiektu :


Miejscowość:


Typ obiektu :
Wyszukiwanie zaawansowane
Oferty specjalne
Rekreacja
kontekst
WEBTRAVELING
PAWEŁ MALLEK
ul. Klemensiewicza 6B/4
75-353 Koszalin
tel. 94 720 38 90
tel. kom. 608 769 913


Muzeum Sportu i Turystyki

2013-08-12

Muzeum Sportu i turystyki jest jedną z ciekawszych atrakcji tego regionu. Budynek wzniesiony został w latach 1932-36 i od tego czasu mieściło się w nim Muzeum Regionalne prezentujące ekspozycje ściśle związane z regionem i historią miasta. Muzeum zostało otwarte dla zwiedzających po II Wojnie Światowej. Niestety po niedługim czasie wszystkie ekspozycje zostały rozlokowane po innych placówkach, a sam budynek został przeznaczony do zamieszkania. Lokalni mieszkańcy przez wiele lat walczyli o powrotne otwarcie muzeum, ostatecznie w 1974 roku placówka wznowiła działalność, jako filia Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie i nosiło wówczas nazwę Muzeum Sportu i Turystyki Regionu Karkonoszy w Karpaczu. Od 2003 roku jest samodzielną Instytucją Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Muzeum Sportu i Turystyki posiada zarówno ekspozycje stałe, jak i czasowe. Do stałego zwiedzania udostępnione są ekspozycje tematyczne:

  • Geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach- miejsca kultu regionu, historia najstarszych dróg wiodących przez Karkonosze, działalność gospodarcza w regionie, historia zielarstwa, zagrody pasterskie, schroniska górskie, lokalne legendy np. Legenda o Duchu Gór, działalność Tadeusza Różewicza w Karkonoszach, „ Polka na szczycie świata”- czyli historia Wandy Rutkiewicz, historia uzdrowiska Cieplice, ekspozycje z zakresu rozwoju przewodnictwa, historia Towarzystwa Karkonoskiego i inne.

  • Z dziejów sportów zimowych- rozwój sportów zimowych do połowy XX wieku, dzieje sportów zimowych, rozwój poszczególnych dziedzin sportów np. saneczkarstwa, skoków narciarskich, łyżwiarstwa, narciarstwa, curlingu, sylwetki Olimpijczyków pochodzących z terenów Karkonoszy i Dolnego Śląska, dzieje ratownictwa górskiego, historia przewodnictwa górskiego po II wojnie światowej.

  • Ochrona przyrody- ekspozycje przedstawiające Karkonoski Park Narodowy, roślinność w regionie, budowę geologiczną terenu, świat zwierząt zamieszkujących Karkonosze i inne.

Obecnie w Muzeum Sportu i turystyki w Karpaczu można oglądać wystawę czasową o tematyce związanej z Ceramiką bolesławiecką- ekspozycja jest udostępniona do końca września 2013 roku.

Zwiedzanie muzeum odbywa sie z przewodnikiem audio.

 

Archiwum

Zwiedzanie Sanktuarium w Krzeszowie

2013-09-11

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

2013-09-11

Karpacz Express

2013-08-12

Całoroczne lodowisko

2013-08-12

Podziemna trasa turystyczna Sztolnie Kowary

2013-08-12

 
 
wgorach.pl 2005 Wszelkie Prawa Zastrzeżone